Διαιτητής: Ντούκας Α. (Σ. Δ. Π. Καστοριάς)

Βοηθοί:  Ρόντσης Κυριάκος (Σ. Δ. Π. Καστοριάς)

Αρμένης Ευάγγελος (Σ. Δ. Π. Καστοριάς)

Παρατηρητής: Δέλλιος Δαμιανός (Ε.Π.Σ. Καστοριάς)

Διάρκεια Αγώνα: 90΄        Καθυστερήσεις: Α΄ ημιχρ.:  -΄ λεπτό            Β΄ ημιχρ.: -΄λεπτά

5

Καστοριά

ημίχρονο
1-0

Ηρακλής Πολυκάρπης

1

Πεντάρες έφερε η Καστοριά στον αγώνα της με τον Ηρακλή Πολυκάρπης, τον οποίο νίκησε στο γήπεδο της, με σκορ 5-1. Το σκορ αυτό αποτελεί καρμπόν αυτού του α΄γύρου, με το οποίο είχε επιβληθεί η Καστοριά, μέσα στην Πολυκάρπη.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις δύο ομάδες να διεκδικούν ισάξια τη νίκη. Η Καστοριά είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποιο σοβαρό κίνδυνο για την εστία των φιλοξενούμενων, εκτός από το 9΄. Ήταν εκείνο το λεπτό, όταν το έξοχο φαλτσαριστό σουτ του Μηλιάτη, έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό "Γ" της εστίας του Παπαϊωάννου, ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, με την Καστοριά να γίνεται ο κυρίαρχος του παιχνιδιού. Στο 47΄ο Μαντζάνας, από θέση τετ α τετ, με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της Καστοριάς (2-0), πετυχαίνοντας το 100ο γκολ της ομάδας του, στο φετινό πρωτάθλημα. Το γκολ αυτό του Μαντζάνα, ισοφάρισε, σε πρώτη φάση, το ρεκόρ της Καστοριάς, που είχε πετύχει την περίοδο 2012-2013. Στο 64΄ο Αμπαρτζής, με συρτό σουτ έξω από την περιοχή, μείωσε σε 2-1. Όμως, πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων και πριν ξεκινήσουν να κάνουν σκέψεις για να πάρουν κάτι θετικό από το παιχνίδι, ήλθε ένα δίλεπτο (65΄-66΄), όπου η "ζυγαριά" γύρισε καθαρά υπέρ των γηπεδούχων. Στο 65΄, λοιπόν, ο Πετρίδης, από το ύψος του πέναλτι, έκανε, με πλασέ, το 3-1, σημειώνοντας το 101ο γκολ της Καστοριάς για την φετινή περίοδο, καταρρίπτοντας, ταυτόχρονα το ρεκόρ της περιόδου 2011-2012. Στο 66΄ο Rapo έκανε έξοχη σέντρα και ο Πετρίδης, πάλι, με γυριστή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στο δεξί "Γ" του Παπαϊωάννου, κάνοντας το 4-1. Στο 89΄ο Damzi, με διαγώνιο σουτ από αριστερά, διαμόρφωσε το τελικό 5-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό το γκολ του Damzi είναι το 18ο του γκολ, στο φετινό πρωτάθλημα και έπιασε τον Astrauskas στην πρώτη θέση των σκόρερ των "γουναράδων".

Καλή ήταν η διαιτησία του κ. Ντούκα Α. και των βοηθών του κ.κ. Ρόντση Κυρ. και Αρμένη Ευάγ., άπαντες του Σ. Δ. Π. Καστοριάς.