Διαιτητής: Κωτσόπουλος Κ. (Σ. Δ. Π. Καστοριάς)

Βοηθοί:  Δημητριάδης Ιορδάνης (Σ. Δ. Π. Καστοριάς)

Ζιώγος Ε. (Σ. Δ. Π. Καστοριάς)

Παρατηρητής:  Μπαξεβανίδης Ιωάννης (Ε. Π. Σ. Καστοριάς)

Διάρκεια Αγώνα: 90΄        Καθυστερήσεις: Α΄ ημιχρ.: -΄ λεπτά             Β΄ ημιχρ.: -΄λεπτά

4

Καστοριά

ημίχρονο

2-0

Α.Σ. Νταηλάκη

1

Με "ντόρτια" ξεκίνησε η Καστοριά, τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις, για τον β΄ γύρο του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της Ε. Π. Σ. Καστοριάς, αφού νίκησε τον Α. Σ. Νταηλάκη με 4-1. Με τη νίκη της αυτή η Καστοριά αύξησε την απόσταση της, σε δύο (2) βαθμούς, από την δεύτερη θέση, στην οποία αναρριχήθηκε ο Μ. Αλέξανδρος Καλλιθέας, αφού η Αστραπή Μεσοποταμίας "σκόνταψε" στο Άργος Ορεστικό, φέρνοντας ισοπαλία 1-1, με τον τοπικό Παναργειακό.

Το παιχνίδι είχε την ίδια όψη και στα δύο ημίχρονα, με την Καστοριά να έχει μεγάλο ποσοστό κατοχής της μπάλας, που άγγιξε το 80%. Στο 9΄το σουτ του Αντωνιάδη, δεν είχε ευτυχή κατάληξη, αφού η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων.

Στο 14΄η ωραία ασίστ πάσα του Tahirllari βρήκε τον Astrauskas, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0), πετυχαίνοντας, ταυτόχρονα, το 14ο του γκολ, στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 36΄είχαμε επανάληψη της φάσης με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ασίστ του Tahirllari και σκόρερ και πάλι με σουτ ο Astrauskas. Ο Λιθουανός διεθνής ποδοσφαιριστής της Καστοριάς είδε τη μπάλα να βρίσκει το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Νταηλάκη, σε σουτ του στο 37΄, ενώ στο 40΄οι αμυντικοί του, απέκρουσαν πάνω στην γραμμή της εστίας τους, την κεφαλιά του Πετρίδη.

Στο β΄ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Α. Σ. Νταηλάκη, μείωσε σχετικά γρήγορα σε 2-1, στο 50΄, με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Νούλα, η Καστοριά δεν πτοήθηκε. Παρά το πέναλτι που κέρδισε ο Σαββόπουλος Ε., που ανατράπηκε από τον Γιαρμά, έξω από την περιοχή (!), οι παίκτες της Καστοριάς διατήρησαν την ψυχραιμία τους και εξακολούθησαν να πιέζουν τον αντίπαλο τους. Έτσι στο 52΄, ο Μαντζάνας εκτέλεσε κόρνερ και ο Πετρίδης με κεφαλιά έκανε το 3-1. Στο 55΄ ο Astrauskas γύρισε υπέροχα στον Μαντζάνα, ο οποίο απέτυχε να σκοράρει σε κενή εστία. Ο Μαντζάνας, όμως, "πήρε το αίμα του πίσω", στο 60΄, όταν με ωραίο σουτ έκανε το 4-1. Στο 75΄είχαμε δεύτερο δοκάρι για τους γηπεδούχους, σε κεφαλιά του Astrauskas.

Καλή ήταν η διαιτησία του κ. Κωτσόπουλου Κ. και των βοηθών του κ.κ. Δημητριάδη Ιορδ. και Ζιώγου Ε., άπαντες του Σ. Δ. Π. Καστοριάς.