Διαιτητής: Στυλιάδης Δημήτριος (Σ. Δ. Π. Καστοριάς)

Βοηθοί: Πρεσπάρης Γ. (Σ. Δ. Π. Καστοριάς)

Ζαρομυτίδου Κ. (Σ. Δ. Π. Καστοριάς)

Παρατηρητής: Δαμιανός Δέλλιος

Διάρκεια Αγώνα: 90΄        Καθυστερήσεις: Α΄ ημιχρ.: -΄ λεπτά            Β΄ ημιχρ.: -΄λεπτά

8

Καστοριά

ημίχρονο
4-2

Δόξα Αμπελοκήπων

2

Με το επιβλητικό σκορ 8-2 νίκησε η Καστοριά την Δόξα Αμπελοκήπων, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Ε. Π. Σ. Καστοριάς. Η Καστοριά μπήκε πολύ ζωηρά στο παιχνίδι και κατόρθωσε να πετύχει τρια γκολ, στα πρώτα δώδεκα λεπτά του αγώνα. Έτσι στο 1΄ ο Νίνος με αριστερό διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ (1-0). Στο 6΄ο Μηλιάτης έκανε έξοχη ενέργεια, πάσαρε στον Damzi κι αυτός με σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (2-0). Στο 12΄ ο Τσίπη από το ύψος της περιοχής, ύστερα από ωραία πάσα του Γεωργούλη, έκανε το 3-0. Στη συνέχεια, οι παίκτες της Καστοριάς, έκοψαν αναίτια τον ρυθμό τους, με αποτέλεσμα η Δόξα Αμπελοκήπων να μειώσει, μέσα σε ένα δίλεπτο, σε 3-2. Δράστης ο μέχρι πρότινος παίκτης των γηπεδούχων Νικολάου, που πέτυχε και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων. Συγκεκριμένα, στο 15΄μετά από φάουλ του Δρανιτσάρη έκανε με σουτ το 3-1 και στο 17΄, ο ίδιος παίκτης με σουτ φωτοβολίδα έκανε το 3-2. Αυτή η αναπάντεχη εξέλιξη του παιχνιδιού, "ξύπνησε" τους παίκτες της Καστοριάς, οι οποίοι ανέλαβαν και πάλι στην πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 41΄ο Μαντζάνας, κέρδισε την διεκδίκηση τη μπάλας από τον Μπίρτσο και με κοντινό σουτ έκανε το 4-2.

Στην επανάληψη η Καστοριά μπήκε δυνατά και "καθάρισε" σε δύο λεπτά το παιχνίδι. Έτσι στο 48΄ είχαμε την ασίστ του Τσίπη στο Μαντζάνα, με τον τελευταίο να πετυχαίνει, με πλασέ, το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 5-2. Στο 50' έξοχη ενέργεια του Μηλιάτη και πάσα του στον Balciunas, ο τελευταίος με σουτ έκανε το 6-2. Η Καστοριά συνέχισε την ολοκληρωτική της κυριαρχία στο β΄ημίχρονο και στο 61΄ο Astrauskas έκανε γυριστό σουτ, ο Μπίρτσος απέκρουσε και ο Damzi με σουτ από κοντά έκανε το 7-2, πετυχαίνοντας κι αυτός το δεύτερο προσωπικό του γκολ, βαδίζοντας "στα χνάρια" του Μαντζάνα. Στο 85' ο Μαντζάνας έκανε καταπληκτική μπαλιά στον Astrauskas, με τον τελευταίο να χρήζεται σκόρερ και αυτός, κάνοντας από κοντά το 8-2, που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Άριστη ήταν η διαιτησία του κ. Στυλιάδη Δημ. και των βοηθών, του κ. Πρεσπάρη Γ. και της κας Ζαρομυτίδου Κ., άπαντες του Σ. Δ. Π. Καστοριάς.